Máme i vlastný discord server: https://discord.gg/fgWjDdg2rE?

Letectvo, lietadlá, lietanie

Diskuze o všem možném i nemožném.

Už dlhšiu dobru som rozmýšľal nad založením podobnej témy, ale odhodlal som sa až teraz.
Som si istý, že je tu viacero prispievateľov, ktorí k tejto téme majú čo povedať a budem rád ak sa tu rozbehne plodná debata. :yes:

Predmetom diskusie by malo byť:
Civilné letectvo
Vojenské letectvo
Lietadlá
Nehody
Letecké dni
Lietanie
+ všetko čo sa tejto témy dotýka.
ja len dúfam, že tu nezačnú prispievať študenti, ktorí "vyletia" zo skúšky, alebo konzumenti marišky... :D
To je o troška inom lietaní :smile03:
Narodne letecke dni v Piestanoch

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

viac na http://www.skorpion.yw.sk
http://www.memorialairshow.cz/
Podívejte se do galerie :-)
Mi-24 je moja srdcovka, a ked lietaju vo formacii to je krasa, byt v jednotke na ktoru zautocia tak odhadzujem zbran a asi sa pokakam :D
Položím takú vážnu otázku. Má niekto nebodaj pilotný preukaz?
ivan23 píše:ja len dúfam, že tu nezačnú prispievať študenti, ktorí "vyletia" zo skúšky, alebo konzumenti marišky... :D
To je o troška inom lietaní :smile03:
No jo, presne podobné veci som na mysli nemal, :D Aj keĎ mňa sa to týka, lebo zajtra mám skúšku z matematiky. :|
Fortune píše:Mi-24 je moja srdcovka, a ked lietaju vo formacii to je krasa, byt v jednotke na ktoru zautocia tak odhadzujem zbran a asi sa pokakam :D
JJ Mi-24 bol jeden z najlepších bojových vrtuľníkov a po určitých potrebných úpravách a modernizácii dokáže držať krok s podobnými novšími strojmi aj dnes. Napríklad firma Advanced Technologies and Engineering z Juhoafrickej republiky je v modernizácii 24iek špička. :cool:
O tancujúcich Hindoch z čiech sa toho popísalo mnoho, sú naozaj skvelí a stroje ovládajú vynikajúco. Odporúčam staršie čísla LK z roku 96 a menej, tam sa o nich písalo mnoho. :smile03:

TO SKORPION: Tvoja stránka je super, tak sa mi vidí, že si našiel stáleho návštevníka. BTW, máš super fotky, nevedel by si nájsť aj nejakú zo spoločného preletu Jaku s Milom?
The Thrasher píše:http://www.memorialairshow.cz/
Podívejte se do galerie :-)
:cool: Flying Bulls nemajú chybu a k B-25 a P-51 sa ani netreba vyjadrovať :wub:

:arrow: V poslednej dobe sa rozoberá dosť mediálne známa havária Airbusu 330-203 (značka F-GZCP) spoločnosti Air France, let AF447 GIG-CDG s 228 ľuďmi na palube.
Najinovšie výsledky vyšetrovania zistili, že je veľmi pravdepodobné, že sa lietadlo rozpadlo vo vzduchu, čo naznačovali početné zlomeniny kostí pasažierov, ich polocha, polohy jednotlivých častí lietadla atď.
Sám som veľmi zvedavý, čo mohlo takúto katastrofu zapríčiniť.

Niečo podobné sa stalo Boeingu 747 spoločnosti China Airlines.
Niekoľko mesiacov po dodaní nového lietadla s ním piloti pristáli mierne neopatrne a "škrtli" zadnou časťou trupu o vzletovo-pristávaciu plochu. Mechanici poškodenú časť iba zalepili novou záplatou z plechu, čo síce malo estetický účinok, ale pružnosť pevnosť tejto časti lietadla sa touto opravou nedostala ani na pôvodné hodnoty.
Lietadlo lietalo spokojne ďalších 22 rokov, trhlina sa milimeter za milimetrom rozširovala, až zapríčinila katastrofu letu China Airlines 611. Boeing sa následkom trhliny, spôsobenou takmer štvrť storočie dozadu rozpadol vo vzduchu vo FL 350 (35 000 stôp = 10 500 metrov). Na palube bolo 225 ľudí.

Link na dokument :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=sARVZfItER8

Keď spojazdním svoju www stránku tak tu hodím link :smile03: dúfam, že Vás tam potom privítam.
Bluesman píše:TO SKORPION: Tvoja stránka je super, tak sa mi vidí, že si našiel stáleho návštevníka. BTW, máš super fotky, nevedel by si nájsť aj nejakú zo spoločného preletu Jaku s Milom?
Vdaka! Ja sa v lietadlach moc nevyznam, som skor uzivatel :) Mal si namysli nieco taketo?

Obrázek

Obrázek

Neviem, ci su to tie stroje co si chcel... :ja_neviem:




Rozpadnutie Boeingu 747 China Airlines davali nedavno na National Geographic. Air Crash Investigation sledujem ked sa da. Su to zaujimave veci. Hned sa potom citim v lietadle bezpecnejsie :pleaseantry:
JJ presne toto som myslel :cool:
Perfektné to bolo nie? Lietadlo vysunuté klapky na pristátie, minimálna rýchlosť a vrtuľník šlapal na 110% :-D
Dosť dobré fotky, čo máš za mašinu? Myslím foťák :-D

JJ neviem či to nieje možno aj ten istý dokument. Ak Ťa to zaujíma, tak dve najzaujímavejšie nehody boli na Tenerife 2x Boeing 747 a nad Bodamskými jazerami TU-154 a Boeing 757.
Keď sme pri tých nehodách, tak táto rekonštrukcia nemá chybu. Naozaj nočná mora. Na palube Tupoleva boli takmer samé ruské deti. :cry: Lietadlá sa zrazili vo vzduchu chybou, resp. sériou chýb v riadení prevádzky, najmä zo strany letového dispečera.



Peter Nielsen bol niekoľko rokov po nehode, ktorú zapríčinil zavraždený rusom, ktorý v lietadle prišiel myslím o obe deti aj manželku. :|
Fotim s Nikonom D40 a objektivmi Nikkor 18-55mm a 55-200mm. Najlacnejsia zrkadlovka, ale na ucenie staci.

Najviac sa mi pacil Mig-29 a dve Mi-24 na konci ked sa tocili tesne nad zemou celom proti sebe :good:

Obrázek
aj mne sa tieto fotečky páčia, veľmi dobré zábery, aj keď ja fanatik na lietadlá nie som. A to som si vo vrtulníku odlietal svoje (no nie ako pilot :D )
Toto je tiež šialené.

Myslím najmä to pristátie čo začína okolo 1:00. To by asi s tím Migom nezvládol. :)
ivan23 píše:aj mne sa tieto fotečky páčia, veľmi dobré zábery, aj keď ja fanatik na lietadlá nie som. A to som si vo vrtulníku odlietal svoje (no nie ako pilot :D )
Toto ma zaujíma ivan, píš :D
ivan23 píše:no ale toto je šialené : :good: http://www.youtube.com/watch?v=vWuu1IEE ... re=related
JJ MiG 29 OVT (MiG 35 je akože "vývozné" označenie). Najinovší MiG z tých jednomiestnych. Konštruktéri sa zamerali na čo najvyššiu manévrovateľnosť. Dosiahlli ju hlavne použitím vektorovateľných výtokových dýz, palubným počítačom a elektronickým riadením fly by wire. S týmto lietadlom sa už dajú robiť iné prvky vysokej pilotáže :) Krása, ale Suchoj to nieje. :roll:
Tento rok mám prvý krát letieť lietadlom, no som z toho vysraný. :cry: :cry:
yzy19 píše:Tento rok mám prvý krát letieť lietadlom, no som z toho vysraný. :cry: :cry:
Pri autonehodach vo svete odhadom kazdy den zahynie tolko ludi, ako keby denne padli dve dopravne lietadla. Iba sa o tom nepise v novinach. Takze na tvojom mieste by som sa radsej viac bal cesty na letisko ako samotneho letu :)
Skorpion píše:
yzy19 píše:Tento rok mám prvý krát letieť lietadlom, no som z toho vysraný. :cry: :cry:
Pri autonehodach vo svete odhadom kazdy den zahynie tolko ludi, ako keby denne padli dve dopravne lietadla. Iba sa o tom nepise v novinach. Takze na tvojom mieste by som sa radsej viac bal cesty na letisko ako samotneho letu :)
To mi vraví aj mama :D
Tak Aero-moto víkend v Poprade bol tvrdo poznačený počasím, smolou a slabým programom. MiGy ani neprileteli, Šamkovi haprovalo lietadlo a ukážka bojov z druhej svetovej vojny takmer zapríčinila nešťastie, keď vybuchnutá pyrotechnika (šrapnely) zranili dvoch chlapcov. http://www.aktuality.sk/clanok/140052/n ... o-vikende/

Asi najzaujímavejšou ukážkou v Poprade na letisku bolo Tornádo. To som ešte nevidel :D :cool:
http://www.aktuality.sk/clanok/140059/n ... o-tornado/

Mám ale len fotky keď to už zoslablo, ale normálne točiace sa tornádo siahajúce takmer po zem sa nevidí len tak. :D Toto usporiadateľom vyšlo :cinka:

A ešte link na pár fotiek: http://tvnoviny.sk/spravy/som-reporter/ ... trach.html
Celkom pekne tornado. To sa na Slovensku len tak nevidi. :cool:
Sranda musi byt :) Ryanair spoplatnuje uz skoro vsetko. Neviem, co z toho je realita a co (zatial) nie, ale hovori sa o plateni za take absurdnosti ako vstup na lietadlo (check-in), za pouzitie wc a pod. a este aby som celu cestu stal. A ked pride vacsia turbulencia, tak ma mozte hladat po celej palube.

:)


Piloti zomreli. Otazkou zostava, preco sa nekatapultovali...
Pred pár hodinami som prišiel z dovolenky, kam som letel lietadlom. Tam prvý krát a späť druhý krát. Bol som osobne vysraný, no po takej hodinke to bolo už lepšie a cestovalo sa mi bez problémov. Môj pohľad na lietanie je taký, že zo začiatku je to nepríjemné, hluk z motorov, ten tlak a pri tom zaliehanie v ušiach (na to som žúval žuvačky). Ten odlet je pre mňa nepríjemný, no hrozne sa mi páčilo, keď sme pristávali na trať, ako sa vysúvali kolesá, klapky a samotný dopad bol zvláštny aj preto, že sme prežili. Spoločnosť robili letušky, cestou tam s nami cestovali aj dva letuši. Momentálne sa však spamätávam z letu, nevoľno mi nedošlo, no trocha sa mi motá hlava. Celkový pocit, bolo to príjemné, ale až po asi hodine letu. Ešte som videl zhora aj horiace grécke ostrovy, cestou tam. Vyzerali ako lávové krihy.

EDIT: A ešte sme leteli so spoločnosťou Seagle Air, lietadlom Boeing 737-300. Je to prvá spoločnosť na Slovensku, ktorá má aj lietadla tipu Airbus 320 :D. To som vyčítal v ich časopise. Do kopy majú 5 týchto veľko-kapacitných lietadiel (3 boeingy a 2 airbusy). Bola to viac menej najprv súkromná firma, ktorá prepravovala len v malých lietadlách. Po skrachovaní tuším slovenských aerolínií a.s. sa rozrástli a zamestali ich bývalých zamestnancov.
yzy19 píše:EDIT: A ešte sme leteli so spoločnosťou Seagle Air, lietadlom Boeing 737-300. Je to prvá spoločnosť na Slovensku, ktorá má aj lietadla tipu Airbus 320 :D. To som vyčítal v ich časopise. Do kopy majú 5 týchto veľko-kapacitných lietadiel (3 boeingy a 2 airbusy). Bola to viac menej najprv súkromná firma, ktorá prepravovala len v malých lietadlách. Po skrachovaní tuším slovenských aerolínií a.s. sa rozrástli a zamestali ich bývalých zamestnancov.
Yzy, ani Boeing 737-300 ani Airbus 320 niesú veľkokapacitné. Tie mašiny majú kapacitu do 150 miest. Veľkokapacitné lietadlá unesú 350 a viac pasažierov ;-) Napr Airbus 380, Boeing 747, alebo Boeing 777. Také na Slovensku ani nelietajú :D
Zobrazit příspěvky za předchozí:
Seřadit podle:
Ve fóru je celkem 0 uživatelů :: 0 registrovaných a 0 skrytých (založeno na uživatelích aktivních během poslední 3 minuty)
Nejvíce zde současně bylo přítomno 58 uživatelů dne stř 03. dub 2013 21:57

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé
2002 GOTEBORG