Máme i vlastný discord server: https://discord.gg/fgWjDdg2rE?

Hory a turistika

Diskuze o všem možném i nemožném.

ja som bol v sobotu v Jesenikoch, vlakom sme dosli do Koutu nad Desnou a odtial peso na Dlouhe strane a naspat. Pocasie malo byt podla predpovede o cosi lepsie, ale nakoniec to nebolo az tak zle, aj ked hore dost fukalo. :)

Obrázek

PS.: Preco mate v Cesku na znackach pisanu iba vzdialenosti a nie aj predpokladany cas? :)
Protože vzdálenost ujde každý stejně. Ale čas za, který to ujde, je u každého člověka jiný. To je přece úplně logický. :-D
Mluvím z vlastní zkušenosti z Tater.
To je snad jediný (K)kout, kterou sem v Jeseníkách neprolezl pořádně, se mi odtud pak blbě jede zpátky na chatu..

V drtivé většině případů na českých horách takové značení stačí a pakliže chodec ví, jak rychle chodí, tak si lehce odvodí, jak dlouho mu to bude trvat. Opravdu velmi málokde to je tak, že by bylo třeba 6km a šel si to tři hodiny, v Beskydech (které jsou z českých jakože-hor nejnáročnější na turistiku) je jich velmi velmi málo, kde by se ve výsledku nějak lišil průměr od skutečného výsledku a ty trasy jsou navíc velmi krátké (Ostravice - Lystá/Smrk, Kunčice pod Odřejníkem - Čertův Mlýn tím potokem, Tyra - Javorový.. ), v Jeseníkách nevím snad ani o jediném, i žlutou na Ovčárnu Bílou se dá vyjít za hodinu a půl i v tom terénu (5km) při troše snahy, za největší stoupák v celých Jeseníkách se považuje Jeseník-Šerák po žluté, tam těch 8km ujde i méně zdatný borec za tři hodiny, imo je větší záděr (skrz terén a tak) Filipovice-Točník tím lesem (je to dost na morálku, protože nejde nic vidět, jen kopec před sebou), to sem vylezl za hodinu a půl těch 5km.
Mimochodem, budeš se divit, kolik českých turistů už se ptalo na opak - proč se někde tak dementně píše čas a kilometry, když přece nikdo nemůže vědět, jak rychle to zvládnou. :lol2:
petrik píše:nikedy este musim naplanovat Rakytov, tam som este nebol
tak vcera prva tohtorocna navsteva Velkej Fatry (verim ze nie posledna) - dal som ten slubeny Rakytov. cestou dolu sme sice zmokli, ale vyhlad sme este na vrchole stihli - a teda stal za to :slintac:
Obrázek
Tak vcera som navstivil podla mna bezkonkurencne najmenej doceneny kopec a najma VYHLAD na SK. Pre mna osobne po vcerajsku TOP vyhlad na SK mimo tatier… a pritom na ten kopec prakticky nikto nechodi (urcite preto ze je to odvsadial daleko, ale aj tak je to hriech…). Za cely den sme nestretli ziadneho dalsieho turistu (a to bol pekny slnecny prazdninovy den), chodniky su na mnohych miestach zarastene rastlinami prakticky do vysky cloveka, absolutne nepreslapane… tipol by som ze na spocitanie turistov co tam pridu za tyzden by som prilis vela ruk nepotreboval. Ako vravim, velmi nedoceneny kopec.
A pritom tie vyhlady… fotky to nevystihnu ani na 50%, ale nic lepsie nemam. Treba ist a pokochat sa na vlastne oci ;)

Na severe cele tatry ako na dlani (pod nimi na kopci v popredi vodna nadrz cierny vah):
Obrázek

Na vychode kralova hola:
Obrázek

Na zapade chopok s dumbierom:
Obrázek

A teraz – kto uhadne o aky kopec ide? (nemala by to byt ziadna rocket science :) ) ale hlavne – kto uz tam niekedy bol?
Veľký Bok? Nebyl sem tam, ale důvody, proč tam nikdo nechodí jsou zřejmé - je to příliš daleko z červené a pokračování tímto směrem je turisticky k ničemu.
Jinak já sem byl v Rakousku v Alpách, no, turisticky komplet jiná liga, bohužel sem tam byl s děckama, tak krom několika krátkých vrcholů sem nic většího nestihl.

Zajímavější byl kolega, který minulý týden se pokoušel o Mt.Blanc, nicméně to nedal. Já tak nějak tušil, že to nedají - šli na těžko a neměli moc (žádný) času na aklimatizaci, takže od 3000+ postupně odcházeli a po 4000 za soustavného blití a polohalucinací šli zpátky. Sestupovali minulý pátek, včera sem ho vezl z práce a cestou mi usl v autě, komplet vyndaný. Jako fakt mě fascinují tihle lidi, na mapě bodnou prst do mapy a ´Monblank pi*o!´, ani si nezjistí jak se provádí aklimatizace, nemá to pořádně rozchozené boty a hrr pomalu do pěti tisíc. Vysvětluje lecos ohledně těch sto mrtvých ročně tam.
JKL píše:Jinak já sem byl v Rakousku v Alpách, no, turisticky komplet jiná liga, bohužel sem tam byl s děckama, tak krom několika krátkých vrcholů sem nic většího nestihl.

Zajímavější byl kolega, který minulý týden se pokoušel o Mt.Blanc, nicméně to nedal. Já tak nějak tušil, že to nedají - šli na těžko a neměli moc (žádný) času na aklimatizaci, takže od 3000+ postupně odcházeli a po 4000 za soustavného blití a polohalucinací šli zpátky. Sestupovali minulý pátek, včera sem ho vezl z práce a cestou mi usl v autě, komplet vyndaný. Jako fakt mě fascinují tihle lidi, na mapě bodnou prst do mapy a ´Monblank Pi*o!´, ani si nezjistí jak se provádí aklimatizace, nemá to pořádně rozchozené boty a hrr pomalu do pěti tisíc. Vysvětluje lecos ohledně těch sto mrtvých ročně tam.
odporuc im nabuduce M. Everest :lol2:
JKL píše:Veľký Bok? Nebyl sem tam, ale důvody, proč tam nikdo nechodí jsou zřejmé - je to příliš daleko z červené a pokračování tímto směrem je turisticky k ničemu.
Jo, je to Velky Bok :) mne je jasne preco to nie je viac mainstreamovy kopec, ale je to hriech.
My sme isli z maluzinej kde sme nechali auto a vracali sme sa rovnakou cestou. Z dediny na vrchol to bolo podla mapy cca 14km a minimalne 9-10km z toho by sa dalo krasne prejst autom – najskor po peknej asfaltke a posledne cca 2-3 km po spevnenej strkovej ceste. Ani SUV a 4x4 by nebolo treba, presla by to IMO aj obycajna fabia.
Problem je ze na konci dediny je znacka zakaz vjazdu a zavora – vcera bola odomknuta aj rano aj vecer ked sme sa vracali, no ale riskni to… aj ked nabuduce by som to uz mozno aj riskol, tych aut tam behalo celkom dost (s lesnymi robotnikmi aj ludmi co isli k polovnickym chatam…) mozno by to za nejakych 20-30€ pokuty aj stalo, urobit z 28km tury iba 8-9km a z 1000m prevysenia len cca 520 :D
Jenže to už je zas takové trapné, na druhou stranu nikoho nebaví dlouhé přístupy kdesi lesem po cestě. Jak sme byli v tom Rakousku, tak tam je podobný problém na jednom místě vyřešený tak, že ta cesta je jednuduše spoplatněná. Tu od toho bodu je červená a když chceš jít na to jezero (co je jižně) https://mapy.cz/s/1Q2zz" onclick="window.open(this.href);return false; , tak musíš ujít 6km a pak se teprve plazit nahoru k vodě tou strží. Nebo zaplatit 6 ojro a nechat auto u stanice nákladní lanovky a jít přímo do hrbu.
Nějak jsem zapomněl na tohle téma, tak se chci zpětně pochlubit mojí dovolenou z minulého roku. V listopadu jsem se na 14 dní ocitl sám v Maroku. Plán byl navštívit Marakéš, Casablancu a samozřejmě trip po Vysokém Atlasu s výstupem na nevyšší horu severní Afriky Džabal Toubkal (4167 m).
Po víkendu stráveném v Marakéši jsem se vydal do hor. Zrovna ten den pršelo, takže jsem se dostal jen do vesnice v horách Imlil a přespal jsem u jednoho guida. Ten večer u něj přespávalo několik klientů, kteří měli v plánu dvoudenní výstup na Toubkal, ale jeden francouz Yann měl stejný plán jako já. Tak jsme se dohodli, že na přechod Atlasu půjdeme spolu, což pro mě byla obrovská výhoda. V horách v Maroku bývá totiž sníh jen od prosince do února, proto nejsou moc náročné na výstup. Ale zrovna po 15 letech se stalo, že už v listopadu byly všechny vrcholy pod sněhem, což pro můj plán přejít vše na těžko nebyla zrovna ok. Naštěstí se ukázalo, že Yann je ještě větší blázen do hor než já, který už má projitý všechny pohoří v Evropě (kromě Tater :D), Island, Kavkaz a dokonce už byl i v Himalájích, takže jsem byl v dobrých rukou.
Díky němu výprava, kterou jsem si naplánoval na devět dní, trvala jen šest. V životě jsem nezažil takovou makačku :-D Každý den start v sedm hodin, výšlap na nějaký vrchol a sešup do nejbližšího sedla, kam jsem dorazili okolo 9 hod. Každý večer jsem byl tak unavenej, že jsem si vařil až ve stanu zalezlej ve spacáku. Jeden večer jsem se na nějaký stan i vykašlal. A jednou jsme špatně odbočili a lezli na jinou horu, jenže bychom se přes tu správnou nedostali včas, tak jsme stanovali na nějakém převysu okolo 3300 m.
Na závěr tripu jsme provedli samotný výstup na Toubkal. Přespali jsem v turistické chatě a vyšli to na lehko. Paradoxně to byl ten nejlehčí výstup z celého týdne. :)
Po sestupu z hor jsme se vrátili zpět do Marakéše. Díky tomu, že mě Yann v horách tak hnal, jsem měl ještě 5 volných dní do odjezdu. A protože mi řekli, že v Casablance vlastně není co k vidění, tak jsem si vyjel na Saharu, abych se projel na velbloudech. No prostě skvělých 14 dní. :thumbsup:

Začátek pohoří Vysoký Atlas
Obrázek
Výstup na Ouanoums 3864 m
Obrázek
Já s Yannem na vrcholu Toubkalu 4167 m
Obrázek
Na Sahaře :)
Obrázek
petrik, dejf :thumbsup:

ja som bol pred tyzdnom a daco v tatrach, ale kedze som par dni pred tym ochorel a pocasie vyslo veterno-studene, tak som fungoval len v obmedzenom rezime. Takze namiesto Vychodnej Vysokej iba vyslap na Sliezsky dom a naspat (siel som zo stareho smokovca, je to pekna a zrejme malo frekventovana trasa, pretoze az po Velicku polanu som nikoho nestretol) a na druhy den s priatelkou na Ostrvu od Popradskeho plesa (hore bolo hnusne veterno, fuj). Na chate pri Popradskom sme stretli Marcela Forgaca (fun radio), ktory tam bol dakde liezt :)
arek píše:petrik, dejf :thumbsup:

ja som bol pred tyzdnom a daco v tatrach, ale kedze som par dni pred tym ochorel a pocasie vyslo veterno-studene, tak som fungoval len v obmedzenom rezime. Takze namiesto Vychodnej Vysokej iba vyslap na Sliezsky dom a naspat (siel som zo stareho smokovca, je to pekna a zrejme malo frekventovana trasa, pretoze az po Velicku polanu som nikoho nestretol) a na druhy den s priatelkou na Ostrvu od Popradskeho plesa (hore bolo hnusne veterno, fuj). Na chate pri Popradskom sme stretli Marcela Forgaca (fun radio), ktory tam bol dakde liezt :)
to si mal prechadzky :D
Obrázek
vcera Babia hora... celkom pekne vyhlady su odtial (aj ked Tatry kvoli oparu velmi vidno nebolo)

Obrázek

edit: Este som zabudol – v polsku musi byt Babia hora ppci popularny kopec, poliakov tam bolo jak v Krakove na pesej zone… bol som na vrchole cca 45min, ak sa tam za ten cas nepremlelo 200-300 poliakov tak asi ani jeden… na fotku pri vrcholovej znacke sa stalo v rade. a to poliaci vcera ani nemali statny sviatok ako my, ako to tam asi vyzera cez vikend ?
No já byl v sobotu na Roháče, resp. Baníkov - kopy - Smutné sedlo a dolů, bylo to fajn. Dal bych víc, ale šel sem s kámošema, jednoho už ale dost bolely nohy a navíc sem byl časově limitován. Fajn to bylo, nahoře ani zas tak nějak extra nefučelo jako jindy, na kopách trochu řady, ale jako obvykle jsem všechno oblezl bez řetězů.

Výhledy fajn, ale v dálce trochu opar. Šlo vidět tak cca pro Kriváň.

Vtipný moment byl, když kamarád při sestupu z Baníkova směr Hrubá kopa poznamenal, že má vlastně strach z výšek. Docela hlavně ten první úsek odtrpěl.
2.jpg
Pysna princezna

Ak je Bystra ako najvyssi vrch Zapadnych Tatier oznacovana za “Kralovnu Zapadnych Tatier“, tak ako druhy najvyysi vrch by Jakubina kludne mohla byt neoficialnou “Princeznou Zapadnych Tatier“.
Dostal sa mi do usi chyr o krase tejto princeznej a kedze u kralovnej som bol na audiencii 2 roky dozadu, rozhodol som sa svoju tohtorocnu tatransku sezonu otvorit prave navstevou tejto spanilej princeznej. Neodradil ma ani fakt ze cestu k nej vo dne v noci strazi komando vernych bodyguardov s krycim menom “Otrhance“ a vcera som sa ako hlupy Jano z rozpravky rozhodol skusit svoje stastie.
4:00 budik, 4:30 startujem auto, po 200km ceste 6:45 parkujem v Rackovej doline a par minut po siedmej stojim pri razcestniku na Niznej Luke kde sa zacina stupanie na hreben Otrhancov.

Obrázek

No a tak zacnem stupat a stupam a stupam, vacsinou celkom strmo, postupne vyjdem z lesa do kosodreviny a zacnu sa otvarat prve ombedzene vyhlady – nalavo Rohace a Baranec, napravo hreben Bystrej a Niznej Bystrej. Na hrebenoch sa prevaluju mraky, viditelnost sa rychlo meni.

Obrázek

Obrázek

Pred sebou, resp. nad sebou vidim len vrchol pravdepodobne prveho z Otrhancov. Ked sa tam konecne dostanem, hned za nim vidim dalsi cca o 100-150m vyssi vrchol, ked sa konecne dostanem tam, mam silny pocit deja vu, lebo znovu smerom dopredu vidim iba po dalsi opat o nieco vyssi vrchol. Ked sa k nemu blizim skontrolujem medzicas – 10:45, slapem uz vyse 3,5 hodky, tolko to podla tabule dole malo trvat na Jakubinu. Uz som si zvykol ze mne standardne smerom hore vsetko trva o 20-30% dlhsie, takze si pomyslim ze fajn, toto my snad mohol byt posledny z tych Otrhancov a za nim by uz mohla byt ta Jakubina, najneskor 11:30 tam hadam budem... tak sa optimisticky naladeny vytrepem hore a konecne pred sebou vidim zvysok hrebena:

Obrázek

WTF?!? K Jakubinej odahadom este cca 1,5hod?!? kua tie Otrhance ju teda strazia ozaj kvalitne... nakoniec mi to aj s obednou prestavkou trvalo este 2 hodky a pred 13:00 konecne stupam k vrcholu. Princezna je ale samoluba a pysna, rozhodla sa ze o navstevy dnes nema zaujem a ked ma nezastavili jej bodyguardi Otrhance tak ma zastavi ona – a spusta na mna sneh/lad vo forme drobnych krupov velkosti cierneho korenia:

Obrázek

Ani to ma uz samozrejme nemoze zastavit a ked to pysna princezna nakoniec pochopi tak sa z trucu urazene zahali do zavoja hustnej hmly. Viditelnost z vrcholu mam max. 10m. “No tak sa poyeb ty netykavka rozmaznana“ pomyslim si sklamane a zacnem zostup smerom k Hrubemu vrchu. Po par minutach snezenie ci co to bolo prestava a ked sa cestou z Hrubeho vrchu na Koncistu obzriem spat, princezna sa na mna skodoradostne vitazoslavne vyskiera v plnej krase, obsypana trblietajucimi sa ladovymi diamantmi:

Obrázek

Ale to len na chvilocku aby sa mi vysmiala a o par minut je uz naspat v mraku z ktoreho na mna na rozlucku spusta vytrvaly dazd. Moknem prakticky celou cestou dolu Rackovou dolinou a k autu sa vraciam par minut pred piatou po 10 hodinach, 20,3km a 1565m prevyseni od startu.
Tura je to pekna, ale pre mna v mojej (ne)forme bola dost narocna. Urcite by som si ju viac vychutnal v krajsom pocasi s lepsimi vyhladmi – mozno nabuduce, ale myslim ze tak rychlo sa tam vracat asi nebudem. pockam si kym sa pysna princezna nauci lepsim sposobom. :)
tak dnes mam posledny den dovolenky v tatrach... decka po celom tyzdni uz ustvane odmietli niekam este ist takze som dostal "priepustku" urobit si turu sam podla vlastneho gusta.

rozhodol som sa pre Koprovsky stit, rano 6:30 odparkoval na Strbskom plese a vyrazil... a 9:45 som uz bol sklamany naspat pri aute. 10min pred popradskym plesom zacalo prsat a pri plese uz kvalitne lialo... dal som tomu este sancu ale ked este aj pri razcesti nad Zabim potokom (odbocka na Rysy) stale lialo a nic nenaznacovalo ze by sa to v blizkej dobe malo zmenit k lepsiemu tak som to tam otocil a vratil sa naspat...

snad niekedy nabuduce
tak dnes som bol pozriet stred galaxie a prilahleho vesmiru:

Obrázek

taka pohodova nenarocna 25km prechadzka s celkom fajn vyhladom na Nizke Tatry :)
uz som tu davno neprispel, tak pridam par fotiek. Na Stefana sme sa s Herojistkou vydali na vrch Zvolen (1403 m) na okraji Velkej Fatry. Preslapavat 60cm snehu bez sneznic vsak bolo docela narocne, takze sme to az na vrchol nezvladli.
Este v lete sme boli vo Svajciarsku a presli sme sa aj pod Eigerom. Pridane fotky su prave ztadial, ale samotny Eiger na nich neni, vedlajsie vrchy boli totiz fotogenickejsie :-D
V 2018 som nebol v Tatrach :-( takze snad 2019.

Přílohy

Írán 2018
Výstup na hory Sabalan (4811 m) a Damávand (5609 m)
ObrázekObrázekObrázek

Další plán Elbrus a Ararat.
dejf píše:
čtv 07. úno 2019 18:17
Další plán Elbrus
Kdy se chystáš na Elbrus? Já tak cca. za 2 roky, jestli to vyjde. Tak Tě pak vyzpovídám, určitě to stihneš dříve :-D

A jinak jak výška? V poho, těch skoro 6km? Nebo už nějaké problémy?
Chtěl jsem už letos, ale protože budu měnit zaměstnání, tak na to nebudu mít dovolenou. Takže to plánuju na příští rok.
My jsme nejdřív vyšli na Sabalan, kde jsme dvě noci přespávali ve výšce 3600 jako aklimatizaci pro Damávand. Cítil jsem se dobře celej výstup, ale na konci už to bylo vždy 20 kroků a pauza. Spíš jsme měli problém s větrem. Teplota byla -5°C ale díky větru, který byl 70 km/hod, ukazovaly přístroje pocitovku na - 25°C. Když jsem se zastavil, tak prsty na rukách se hned ozývaly jako první. :D
od zaciatku tyzdna ma svrbeli nohy, chcel som niekam vybehnut... pozeram do mapy, kde som este nebol, co by ma tak mohlo zaujat?
zrak mi padol na... Giewont! Ikonicky polsky kopec, preco nie? pytam sa otca, kedy ma v robote volno... v piatok.
OK, v piatok ideme na Giewont!

vo stvrtok vecer spravy... ups...

prepocitavam... :D

nakoniec sme isli na Skalku, udajny raj kamzikov v Nizkych Tatrach. Svojej povesti si dostal, v bezprostrednom okoli vrcholu sme stretli 3 criedy ktore nas nechali priblizit sa doslova na par metrov...

Obrázek


ale nechcem ani mysliet na to co mohlo byt ak by mal otec v robote volno vo stvrtok...
(aj ked prepokladam ze o tej druhej-pol tretej poobede by sme uz boli byvali z Giewontu davno prec)
Zobrazit příspěvky za předchozí:
Seřadit podle:
Ve fóru je celkem 0 uživatelů :: 0 registrovaných a 0 skrytých (založeno na uživatelích aktivních během poslední 3 minuty)
Nejvíce zde současně bylo přítomno 58 uživatelů dne stř 03. dub 2013 21:57

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé
2018 WASHINGTON CAPITALS