TORONTO MAPLE LEAFS

Témy o jednotlivých tímoch najkvalitnejšej hokejovej ligy na svete.
Stabilný hráč
Obrázok užívateľa
Príspevky: 538
Registrovaný: Ned Okt 06, 2013 6:00 pm
Bydlisko: Berlín

Re: TORONTO MAPLE LEAFS

Poslaťod Captain Crunch » Pon Máj 28, 2018 6:29 pm

honziss píše:...

U Isles je rozdiel v tom, že tam nie je tak silné zloženie, aké vytvoril Shanahan v Toronte – Dubas, Hunter, samotný Shanahan, ktorých dopĺňajú ľudia ako Pridham, Paliafito, Hofford... Toronto investovalo milióny do ľudí mimo ľadu. S Dubasom očakávam ešte väčšie investície a jednou z možností je dokonca druhý ECHL tím po vzore špičkových tímov z iných líg (športov). Pôvodne som chcel príspevok k Dubasovi zavesiť neskôr, ale keď už si to načal a vystihol všetky body toho príspevku, tak to zavesím hneď. Celkovo mám nachystané príspevky v zmysle „Big Summer Read“ o Pridhamovi, Gilmanovi (noví AGM), Marlies – kde je viacero future Maple Leafs hráčov a napr. taký Marinčin hrá najlepší hokej v kariére, príspevok k draftu atď.

AS GOOD AS IT GETS
KYLE DUBAS


Väčšina z vás má predstavu o tom, kto je Kyle Dubas. Napriek tomu ho veľká časť ľudí vníma ako John Chayka 2.0. Kniha, ktorá najviac ovplyvnila Dubasa je Thinking, Fast and Slow od Daniela Kahnemana, nositeľa Nobelovej ceny za ekonomiku. Ak neviete o čom táto kniha je, tak asi hľadáte súvislosť s tým, prečo o tom píšem. Kahneman v nej popísal spôsoby myslenia rozhodovania, kedy nemáme dať na prvotnú intuíciu a ako zabrániť rôznym omylom v konečnom rozhodovaní (v angličtine sa to dá stiahnuť zadarmo). Sú tam rôzne príklady toho, ako napríklad ľudské oko zle vníma realitu, čo vedie k nesprávnemu úsudku atď., tým sa dostávam k podstate Dubasa – využíva analytické dáta v súvislosti s tým, čo sa deje v reálnom svete (či už ide o dianie na ľade, na trhu s UFAs atď.).

Dubas neprišiel z kancelárie analytikov a nestal sa GM Toronta cez noc. Ako 17-ročný začal pracovať ako scout, neskôr v 25. rokoch sa stal GM Sault Ste. Marie v OHL. V 28. rokoch ho spomedzi všetkých uchádzačov najal Shanahan ako AGM Toronta. Shanahan vravel, že na začiatku nevedel, čo od pohovoru s Dubasom očakávať. Nakoniec strávili 8(!) hodín diskusiou a Shanahan vedel, že je to jeho človek. Dubas rozumie systémom, scoutingu, rozvoju hráčov, štruktúre ECHL-AHL-NHL. Drake Berehowsky, tréner Orlando Solar Bears, povedal, že Dubas sleduje cez 90% ich zápasov v ECHL.

Spomínate si na prvý draft dvojice Dubas-Hunter? Kyle Dubas dvakrát trejdoval pick za dva nižšie picky, aby poskytol Hunterovi viac volieb. Leafs mali s Dubasom v čele takzvaný home-run draft (Marner, Dermott, Bracco).

Dubas povedie Leafs po rekordnej franchise sezóne – 105 pts. K tomu je daný cieľ napredovať, teda z PO contendera prejsť na SC contendera. Je potrebné podpísať kľúčových hráčov Matthews, Marner, Nylander, vyriešiť problém na pravej strane obrany. Každý jeho krok bude pod mikroskopom a v niektorých krokoch očakávam veľa kritiky. Prečo? Pretože Dubas nie je osoba, ktorá by robila „safe“ rozhodnutia aké sú všeobecne zaužívané v NHL. Čo je predstavuje slovo safe v tomto prípade? Podpisy veteran players ako napr. Komarov, voľba safe pickov na drafte atď. Posledné menované sa dá uviesť na konkrétnom príklade: LL a Hunter boli veľkými fanúšikmi McLeoda, ktorého vo veľkom scoutovali a jedného dňa by mohol byť 2nd line center v NHL. Dubas preferuje high-ceiling typ hráča, ktorý je skôr v zmysle high-risk high-reward. Bez ohľadu na to, aby mal istotu, že bude GM Leafs navštívil všetky významné juniorské turnaje, pričom neuberal na práci GM Marlies.

Čo teda znamená Dubas ako GM Toronta? Jedna z najväčších zmien bude zloženie front officu – Dubas už stihol menovať Pridhama ako AGM, rovnako tak Gilmana (o ňom neskôr). Hunter skôr či neskôr s ambíciou stať sa GM klubu NHL odíde, a tak bude potrebné nájsť človeka, ktorý povedie scouting departure. S Hunterom dosť možno odíde aj jeho pravá ruka - Lindsay Hofford. Čo sa týka rosteru - 4th line založená na rýchlosti a skille je samozrejmosť, na čo Dubas apeloval už v juniorskom hokeji. Hokejová verejnosť to rieši až v posledných zhruba 3 rokoch, Dubas to implementoval do hokeja v roku 2011 – to bolo obdobie Big Bad Bruins a LA Kings. Mimochodom Babcock na toto pristúpil v PO v sérii proti Bruins, kde ustúpil od svojho konvenčného zloženia zostavy. Tiež sa dá očakávať ešte väčšia investícia do video-analytikov, scoutov, ECHL tímu atď.

Dubas rovnako tak odvádza dobrú prácu v rámci posudzovania kvalít hráčov – bol veľkým fanúšikom Natea Schmidta už vo Washingtone, alebo Yaniho Gourdea. Z toho usudzujem, že sa vyhne nelogickým podpisom hráčov a dokáže nájsť lacnejšie alternatívy na podobnej výkonnosti na spôsob, ako keď tu napr. Kisin vedel podať vždy lacnejšiu alternatívu voči diskutovaným hráčom.

Kyle Dubas predstavuje niekoho, kto rozumie športovému manažmentu ako takému, hokeju na všetkých úrovniach a oddeleniach, a to podstatné – jeho vývoj za posledných cca 15 rokov a samotné napredovanie do budúcna. Ak by som si mal vybrať medzi Dubas/Pridham vs Hunter/Hofford, volil by som vždy Dubasa ako GM.
"Game in, game out, year in, year out, just a kid cruising the ice looking to cause trouble - a wicked wristshot for a goal, a crushing bodycheck, a fight - opponents' bodies littered on the ice, fans out of their seats, the place in an uproar, and Wendel, no expression on his face, looking around wondering what the commotion was about." Ken Dryden

6 užívatelia označili, že tento príspevok u nich skóroval.
Tagnhl, toronto, maple leafs, babcock, matthews, marner

Akcionár
Obrázok užívateľa
Príspevky: 603
Registrovaný: Štv Dec 05, 2013 9:33 pm

Re: TORONTO MAPLE LEAFS

Poslaťod honziss » Pon Máj 28, 2018 6:40 pm

Rozhodně jsem s tebou za jedno v té volbě Dubas vs Hunter ve prospěch Dubase. Shanahan to udělal chytře, aby dal Dubasovi možnost řídit už letošní offseason včetně draftu a zároveň nedal někomu jinému znalosti Huntera tím, že mu povolí jednat s ostatními až po draftu. To je jen další ukázka chytrého managementu, který tam Shanahan dělá.

Jinak nemám co dodat, ten rozbor je perfektní a říká všechno, z čeho vychází můj názor a ta věštba v předchozím příspěvku. Dobrá práce a díky.

Stabilný hráč
Obrázok užívateľa
Príspevky: 538
Registrovaný: Ned Okt 06, 2013 6:00 pm
Bydlisko: Berlín

Re: TORONTO MAPLE LEAFS

Poslaťod Captain Crunch » Str Jún 20, 2018 2:27 pm

ARCHITECTS OF SUCCESS
KYLE DUBAS & SHELDON KEEFE


Toronto Marlies hrali vo finále v sezóne 2011-12. Základ tímu trénovaného Dallasom Eakinsom tvorili hráči ako Ryan Hamilton, Matt Frattin, Carter Ashton, Philippe Dupuis, Mike Zigomains, Jeff Finger, Mark Fraser a na súpiske boli dvaja hráči, ktorí mali potenciál pre NHL – Nazem Kadri, Jake Gardiner (a Josh Leivo). Vo finále ich poľahky vyradil powerhouse Norfolk Admirals. Marlies sezóny 2017-18 majú ďaleko od tímu zloženého prevažne z veteránov. Viacero mladých hráčov bude pevnou súčasťou Maple Leafs, niekoľko ďalších má NHL potenciál: Andreas Johnson (MVP AHL), Travis Dermott, Timothy Liljegren, Carl Grundstrom, Calle Rosén, Pierre Engvall, Jeremy Bracco, Andreas Borgman, Garett Sparks...

Po predchádzajúcom vedení zotrvali v štruktúre Marlies štyria hráči: Sparks, Engvall, Gauthier a Johnsson. Od príchodu nového vedenia sa prostredníctvom draftu pridali: Grundstrom, Liljegren, Dermott, Timashov, Bracco, Nielsen, Brooks. Z Európy prišli Aaltonen, Borgman a Rosén. Po letnom rookie campe boli podpísaní Moore a Marchment.

Dubas nemal nikdy problém urobiť náročné rozhodnutie a zavádzať nové postupy. Po príchode k Torontu ako GM Marlies prepustil trénera Gordona Dineena, ktorý bol v tíme od roku 2009 a dosadil na jeho miesto Sheldona Keefeho zo Sault Ste Marie. Marlies s Keefem na lavičke vyhrali 152 z 228 zápasov základnej časti a 2-krát v troch sezónach skončili ako najlepší tím po základnej časti. Hráči prekonali niekoľko tímových a individuálnych klubových rekordov, avšak Keefeho cieľom podľa jeho vlastných slov bol vždy rozvoj hráčov, ktorí budú mať impact v NHL – Nylander, Kapanen, Brown, Dermott, Johnsson, Hyman. Obrovský progres je vidieť v hre Timothyho Liljegrena od jeho príchodu k Marlies, rovnako tak Trevor Moore, ktorý patril v PO AHL k najlepším hráčom (17 pts/20 gp).

Spomínal som to v diskusii s montrealom, Marlies od príchodu Dubasa pracujú detailne s každým hráčom, video-analýzy (podobne ako pracoval Babcock s Matthewsom či Kadrim), práca s mladými v posilňovni, one-on-one so skills trénermi, etc. V uplynulom ročníku okrem Moorea a Liljegrena spravili výrazný krok vpred aj Bracco a Marchment, ktorý podpísal ELC kontrakt s Maple Leafs. Bracco, podobne ako Liljegren, mal pred rokom mononukleózu. Začiatok prvej pro sezóny mal pomalý, v závere sezóny patril k najproduktívnejším hráčom keď produkoval bod na zápas. Napriek tomu, po vypadnutí Maple Leafs s Bruins, nedostával príležitosť v playoff vzhľadom na to, že mu zabral miesto Andreas Johnsson. Rok predtým bol v podobnej situácii Trevor Moore, pričom tento rok už patril ku kľúčovým hráčom úspechu v PO. V ďalšom ročníku bude Bracco jedným z najvyťažovanejších forwardov Marlies. Keefe dohliada na správny rozvoj hráčov, ich usage, QoC, spolu s Dubasom sústavne komunikujú s hráčmi, hovoria o plánoch, dbajú na to, aby si bol každý vedomý svojej role, čo je kľúčové najmä pri veteránoch. Vybudovať úspešný AHL tím nie je tak jednoduché ako si môžu niektorí myslieť. Nejde len tak doplniť roster mladých hráčov troma veteránmi (viď Laval Rocket).

Dubas podpísal kontrakt s Benom Smithom, čo bolo svojho času niektorými ľuďmi považované za chybu – 650K AHL plat. Avšak Smith predstavoval akúsi poistku pri expansion drafte a Dubas chcel skúseného forwarda v Marlies. Smith, ktorý je kapitánom tímu, strávil celú sezónu v AHL a patril k najkonzistentnejším F tímu – 59 pts. V PO mal 16 pts v 20 gp. Smithov vplyv a obľubu v kabíne bolo cítiť najmä z rozhovorov s rookie playermi, ktorí ho pri každej príležitosti vyzdvihovali.

Ďalším veteránom, ktorý ale nemal takú on-ice rolu ako predtým, je Rich Clune. Napriek zníženej role v tíme ho Dubas presvedčil zostať a podieľať sa na developmente mladých hráčov. Predtým bol mentor napr. Nylanderovi a Kapanenovi, v tomto ročníku pomáhal spomenutým hráčom – Brooks, Marchment, Bracco. Ďalším hráčom, ktorý „podľahol Dubasovi“ je Colin Greening. S Gauthierom a Engvallom patrili k najsilnejším formáciám v PO. S nedostatkom centrov Dubas podpísal Chrisa Muellera, ktorému ponúkol akúsi stabilitu s extra rokom v zmluve, pričom má rodinu v blízkom Buffale. Mueller už predtým vyhral Calder Cup a má za sebou 3 sezóny s 50+ pts. Dubas týmto podpisom pridal konzistenciu a stabilitu do zostavy. Ďalší veteran leader v zostave s Calder Cupom je bývalý kapitán farmárskeho celku LA – Vincent LoVerde. 29 yo obranca pomáhal mladým bekom Marlies a v kritických fázach zápasov. Vo finále v G7 mal dve asistencie, 3 kritické bloky a ťahal celú defenzívu. Marlies sú niekedy označovaní ako 32. tím NHL pre ich zdroje, ktoré poskytujú svojim hráčom - cez lekársky tím, výživu, fitness až po skills a video coaching. Vďaka širokému tímu špecialistov tak v PO chýbal len Borgman (aký rozdiel oproti Syracuse a Lehigh Valley, s ktorými hrali v 2. a 3. kole). To, a depth talentu v tíme, robí z Marlies atraktívne miesto.

Dubas a Keefe sa počas sezóny museli vysporiadať s call-ups Dermotta, Kapanena a Johnssona, výmenami Rinata Valieva, Kerbyho Rychela a Nikitu Soshnikova. Všetko doposiaľ napísané bolo v zmysle spojenia AHL-NHL. Dubas však vytvoril depth v systéme Marlies a teda spojenie medzi AHL a ECHL tímom – z čoho ťažilo aj Orlando, ktoré vypadlo vo štvrťfinále.

Dubas podpísal niekoľko hráčov na ATO (amateur tryout) z NCAA a Európy. Josh Kestner (University of Huntsville-Alabama), Derian Plouffe (Niagara University), Scott Pooley (Church of the Holy Cross) a Brady Ferguson (Robert Morris University) sa postarali o 9 pts v 23 gp. Ďalšími hráčmi boli napr. Cal Heeter, Martins Dzierkals, Kristián Pospíšil, Josh Winquist a J.J. Piccinich. Čo je dôležitejšie, hráči Marlies mali v náročnom závere sezóny (18 gp v 37 dňoch) viac priestoru na regeneráciu vďaka tomuto depthu. Kľúčovým bol príchod zabudnutého Pierra Engvalla, 7th rd pick 2014. Rok predtým po príchode z Európy sa nedostal do zostavy a nastúpil tak len v jedinom zápase. Tento rok, napriek pretlaku na pozícii W a napriek jeho zraneniu, ho Dubas pozval opäť do Toronta, pričom v 9 gp mal 8 pts a patril ku kľúčovým hráčom v PO, vďaka čomu dostal kontrakt od Maple Leafs.

Dubas sa nebojí implementovať myšlienky a postupy z iných top športov v Amerike a táto baseball-style prospect pyramída, komunikácia, individuálny prístup k hráčom, skúsení lídri, ktorí sa sami starajú o development hráčov a „nekonečné zdroje“, ktoré sa Dubas nebojí využívať robia z Toronta ako celku po mnohých dekádach kvalitnú organizáciu.
"Game in, game out, year in, year out, just a kid cruising the ice looking to cause trouble - a wicked wristshot for a goal, a crushing bodycheck, a fight - opponents' bodies littered on the ice, fans out of their seats, the place in an uproar, and Wendel, no expression on his face, looking around wondering what the commotion was about." Ken Dryden

andy_hawk označil, že tento príspevok u neho skóroval.

Predchádzajúci

Späť na Tímy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný