Máme i vlastný discord server: https://discord.gg/fgWjDdg2rE?

ST. LOUIS BLUES

Diskuze o jednotlivých týmech nejkvalitnější hokejové ligy na světě.

Bob McKenzie ‏@TSNBobMcKenzie 1h1 hour ago
Marty Havlat has left STL for personal reasons. He's on unconditional waivers for purposes of mutually agreed termination of contract.

:eek2: wtf

že on nás chcel iba nasrať :sisi:
Bluesman píše:
honziss píše:Zítra naskočí do prvního zápasu ve 2. útoku vedle Backese a Fabbriho. Tak uvidíme. Podle mě dostane prostor taky na přesilovce. V rukách to podle mě pořád má, a jako depth player with skill by nám moh pomoct, obzvlášť teď při toliko zraněních. Rád bych tomu věřil.
Tak druhá hviezda zápasu, jeden gól z dvoch striel a celkom slušný herný prejav. Dúfam, že mu to chvíľu vydrží.
no vydrželo mu to 2 zápasy a po dnešku je konec :sok: :-D

Nečekaně krátké trvání mělo působení Martina Havláta v St. Louis Blues. Klub na svých internetových stránkách oznámil, že čtyřiatřicetiletý hokejový útočník v týmu po pouhých dvou odehraných zápasech dobrovolně ukončil.
To tu fakt nikto nehovorí o tom, čo si včera dovolil Allen? :eek2: :thumbsdown:
Mrdka lenivá ruská.. :sarcasm:
Psal jsem uz v chatu..

Blues se mi dneska zdali zdaleka nejvetsi diveri, co jsem letos videl. Celou treti tretinu se snazili vynutit PP, na ktery by se dostali do hry, az se jim to podarilo..
Už se ví, kdy se má vrátit Berglund?
Letos je to zvláštní sezóna, nějak nevím co si o tom všem myslet.

Zranění nás provázejí od začátku sezóny a když se nám z IR vrátí jeden důležitý hráč, okamžitě ho tam nahradí jiný důležitý hráč. Jsme 8. v tabulce man games lost a i přesto držíme 4. místo v rámci celé ligy, a to ještě v zabijácké Centrální divizi.

To je všechno fajn, jenže vzhledem k tomu, že v prvním kole PO narazíme asi na Blackhawks, to nebude stačit. Blues hrajou dobře, vyhráváme zápasy, brankáři chytají spolehlivě, ale nějak v tom týmu pořád nevidím ten faktor, který by tomu pomohl v PO. Ten faktor, který chyběl už v předchozích letech. Krásně to demonstruje poslední zápas s Rangers, který v sobě nesl prvky PO. Měli jsme velkou převahu, přestříleli jsme je, byli lepší téměř ve všech statistikách. A prohráli 1-2.

Když k tomu připočteme zranění a to, že Bowman teď celkem mohutně posílil už tak silnou soupisku, padá na mě skepse s tím, co jsme zažili v minulých sezónách. Na trade deadline od Armstronga velkou aktivitu nečekám, moc možností k tomu zvednout tu rukavici hozenou Bowmanem nemá. Hlavně vzhledem k tomu, že jeho předchozí tahy na TD byly propadák a ztratili jsme za konečný neúspěch fakt hodně a taky k tomu, že letos nejsme v pozici, kdy bychom si mohli dovolit jít all-in.

Takže se teď upínám k tomu, že Hawks nakonec předstihnou Stars a vyhrajou Central a my dostaneme Stars. S nima to samozřejmě taky nebude jednoduché, ale pořád jsou tým, který s PO nemá zkušenosti. Chci věřit tomu, že by nám pomohla jedna vítězná série PO, aby si hráči začali víc věřit a shodili ze sebe tu deku neúspěchů z posledních let. A pak bychom mohli bojovat i s Chicagem vyrovnanou partii.
Obrázek

Hlboko sa ospravedlňujem. :sorry: :ninja: :paperbag:

EDIT: to čo je zase s tým náhľadom. :bitka3: :arrow: http://i.imgur.com/jgmaIJT.png
tak ako páni, zdravím všetkých :klobuk:
nazrel som na chvíľku čo nové, dúfam že je všetko v poriadku, u mňa samozrejme je :yes: :wink2:
tento rok cítim v kostiach zaujímavú sezónu, ale :psst: :wink2:
T-senko :rev:
Óda na Parayka


Nebo tak nějak. Nazvěte si tenhle příspěvek, jak chcete, každopádně předestírám, že odpůrci advanced stats, pro které je corsi sprosté slovo, ať na tomto řádku přestanou číst, vypnou HF i své počítače a jdou koukat na AZ-kvíz.

K věci... Je mi jasné, že do tříčlenné nominace na Calder Trophy se Colton Parayko nemá šanci dostat. Možná kdyby byla letošní sezóna taková, jaká byla, když Caldera vyhrál Barret Jackman, měl by šanci, ale ne, v letošní konkurenci nováčků tam nebude. Tak jako tak ale chci na pár číslech prokázat jeho vliv a příspěvek k letošním výkonům Blues a taky proč je tenhle rookie z univerzity na Aljašce sakra dobrej obránce. A taky proč by měl být právě on cornerstone D-man pro St. Louis vedle Pietrangela.

Upozorňuju, že pokud se některý odpůrce advanced stats dočetl až sem, toto je poslední varování. Přestaň číst!

First of all. Obecný náhled na to, co je viditelné a čím Parayko zaujal oči každého, kdo na něj koukal, je jeho booming shot, kterou bombil hned po svém nástupu do NHL všechny gólmany a kterou roz*ebal nejedno plexisklo. Byla naprostej boom pro všechny boomingshot-milující diváky. Minimálně pro fanoušky St. Louis, kteří něco takového neviděli od chvíle, kdy kluziště arény Blues opustil Al MacInnis, byla tohle notná dávka nostalgie. 9 gólů a 24 asistencí je pro nováčka na pozici obránce v dnešní NHL krásný počin, druhý nejlepší mezi rookie obránci za zjevením Ghostisbeherem. 12 střelami, které na brankáře vypálil během jednoho zápasu, vyrovnal nováčkovský rekord Ovečkina z před deseti let a svědčí o jeho velké zálibě v obtěžování brankářů projektily z různých pozic. Ano, střela je to, co definuje Parayka nejvíce.

Ok, who cares, to vidíme všichni.

Teď chci ale trochu přiblížit jeho hru analyticky, ukázat to, co není hned patrné na první pohled. A především to porovnat s ostatním beky Blues. Zaměřit se chci nejvíce na jeho vliv na góly, takže čtenáře nebudu úplně obtěžovat corsi ani fenwickem. Zároveň článek doplním lehkými vysvětlujícími vložkami, aby i pro neanalytiky bylo pochopení těchto mnoho řádků srozumitelnější.

Jak je pro analytiky typické, nejvíce mě zajímají čísla, které hráč produkuje při hře 5-on-5. Nejvíce totiž ukazují hráčovy schopnosti a jeho vliv na hru. Čísla vznikající při nerovnoměrném počtu hráčů na ledě zkreslujou analytická data a tak se jimi pro tuto chvíli nebudeme zabývat.
Prvně se hodí říct, že Parayko byl v této sezóně 4. nejvytěžovanějším obráncem Blues při hře 5 proti 5. %ofTeam TOI má na čísle 33.56, velmi podobně jako Shattenkirk s 34.19 (3. nejvytěžovanější bek). Tady si tedy řekněme, že oba hráče Hitchcock využíval za dané situace na ledě zhruba stejně, s tím, že oběma dopřával i velmi podobný poměr mezi vhazováními v daných pásmech, oba začínali o něco více v offensive zone, méně častěji v neutral zone a nejméně už pak v deffensive zone. Parayko a Shattenkirk jsou pro nás tedy vhodnou dvojicí pro komparaci i v kontextu toho, že ani jeden nedostával nejtěžší minuty proti nejlepším lajnám soupeře, ty za ně odehráli Pietrangelo s Bouwmeesterem.
Abych z toho úplně nevyloučil ostatní, tak právě nejvytěžovanější dvojice Pietrangelo s Bouwmeesterem se dostali v %ofTeam TOI na čísla převyšující 40 u prvního a blížícího se k číslu 40 v případě druhého jmenovaného. Počet faceoffs v OZ, NZ a DZ je u těchto dvou opačný oproti ústřední dvojici mého příspěvku, tzn. nejčastěji startovali v DZ, méně často v NZ a nejméně v OZ. Čísla ostatních obránců Blues jsou na vyvážené rovině, co se týče startů v jednotlivých pásmech, s tím že logicky mají méně % TOI a s tím související menší % startování v pásmech.
Vyřkl jsem, co bylo nutné říct v úvodu. A teď pojďme srovnávat. Nejdříve pár srozumitelných čísel. Parayko byl na ledě při 59 gólech, které vstřelili Blues a u 32, které Blues obdrželi. Pietrangelova statistika je 51 ku 37, Bouwmeester má 43 ku 39, Gunnarsson 40 ku 33, Shattenkirk 38 ku 43 a Edmundson 26 ku 30. Z důvodu relevantnosti zmiňuju jen beky, kteří mají odehráno alespoň 60 zápasů.
Toto jsou čistá čísla, které ale musíme vážit s více čísly dohromady, abychom je lépe pochopili a s nimi i vliv hráče. Nasnadě je podívat se na statistiku %ofTeam GF. Tedy procento gólů, které tým vstřelí, když je daný hráč na ledě. Parayko má toto číslo na 43.70, což ho řadí v lize na 16. místo mezi beky, kteří odehráli alespoň 60 zápasů. Pro srovnání nejlepší v této statistice je trojice Byfuglien, Karlsson a Subban, kteří se jako jediní pohybují nad 50, jsou tedy u více než každého druhého gólu svého týmu.
V porovnání mezi beky Blues je Parayko nejlepší. Za ním následuje Pietrangelo s 40.48 (v lize 27.), Bouwmeester s 37.39, Gunnarsson s 35.40 a až na pátém místě Shattenkirk s 32.20, což ho řadí až na 100. pozici napříč ligou (hodí se si říct, že celkem má liga letos 150 beků s 60+ zápasy). Tady je patrný první výrazný analytický rozdíl mezi dvěma komparovanými hráči. Upozorním taky na to, že shots, corsi a fenwick mají oba procentuálně velmi blízko sebe, s maximálním odchylkou těsně přes 2 %, což ještě více kontrastuje s více než 11% rozdílem u gólů. Z podobného počtu střel pro i proti je Parayko na ledě u více než 20 vstřelených gólů oproti Shattenkirkovi a naopak je u o 10 méně branek obdržených.
Kdo se v tom chce více prošťourat, tabulka k číslům o kterých jsem psal do teď, je zde…

Obrázek

Navážu teď statistikou PDO, kterou já osobně mám velmi rád. Dává nám dohromady součet procentuální úspěšnosti zákroků brankáře + procentuální úspěšnost střelby v situaci, kdy je hráč na ledě. Ideálním vyváženým číslem je pro nás 100.00. Tzn., že pokud z každých 10 střel na bránu můj brankář dostane 1 gól a jeho úspěšnost činí 90.0 % a na opačně straně kluziště z každých 10 střel, které můj tým vystřelí, když jsem na ledě, dá můj tým 1 gól a úspěšnost střelby je 10.00 %, součet čísel mi dá 100. Každou obdrženou branku tak týmu vynahradím jednou vstřelenou. Vyvážená 0. Logicky tedy každé číslo, které přesahuje 100, se dá považovat za plusové hodnocení a říká, že týmu přispívám více vstřelenými góly, než kolik jich můj tým obdrží. Čísla pod 100 pak říkají opak. Parayko má v této statistice číslo 103.00. V lize ho to řadí na 5. pozici (společně s Gostisbeherem). Lepší jsou jen B. Campbell, McDonagh, Maatta a Girardi (opět beru v potaz pouze beky s 60+ zápasy). Co se týká beků Blues, druhý je Pietrangelo s číslem 101.5, třetí Gunnarsson s 101.2, čtvrtý Bouwmeester s 100.2. Ti se pohybují nad ideální stovkou. Pod ní už jsou Bortuzzo (těsně s 99.9) a Edmundson (98.8). Shattenkirk je až sedmý s 98.2. To není příliš dobré číslo.
Když si vše výše zmíněné přepočtu na GF60, tedy počet gólů, při nichž je hráč na ledě na 60 minut hry, jsou data taková, že Parayko se přičiní k téměř třem s číslem 2.88, kdežto Shattenkirk pomůže jen téměř k 2 s číslem 1.99.

Říká nám vše toto, že je Parayko nejlepší bek Blues? Ne. Říká nám to, že je Parayko lepší bek, než Shattenkirk? Bylo dřív vejce nebo slepice? Chci především říct, že touto analýzou nechchi shodit schopnosti Shattenkirka ani nikoho jiného, nabízím jen určitý úhel pohledu na vliv Parayka na vstřelené góly Blues. Poměřit jeho schopnosti z jiné perspektivy a ukázat, že v něm roste Blues podle mě nový stěžejní článek defenzivy Blues. Když na chvíli zase odhlédnu od analytických dat, tak i jednoduchým pohledem na věc Parayko působí až neobvykle vyspěle. Je to nejen jeho střela, ale taky herní přehled, schopnost první přihrávky a jeho kvalit v transition. Být obráncem Blues není úplně jednoduché, protože Blues jsou v mých očích ukázkou moderních trendů v hokeji, kdy hra je založená na hře beků a velký důraz je kladen na jejich schopnosti vést puk, dobře bruslit a být nositeli útočných akcí. Tak aby úloha útočníků byla převzít puk co nejpozději, ideálně až v útočném pásmu ve chvíli, kdy už jsem na svojí taktické pozici a tím znesnadňuju defenzivní rozestavení soupeře, který není schopný reagovat na rychlý pohyb celé útočné vazby, nečekaných kombinací využívajících celou pětici Blues, která je na ledě. Blues nikdy nenahazujou puky a do útočného pásma vjíždějí vždy s pukem na hokejce. Tím nejen že dost omezujeme icingy, ale ta kvalita transition minimalizuje taky ofsajdy a zlepšuje rychlé usazení se v offenzive zone. Soupeř navíc musí složitě reagovat na pohyb beků, kteří zajedou klidně až za bránu soupeře a místo na čáře místo nich po čas nějakých 10 i více sekund po najetí do pásma drží křídelníci, než se celá pětice rozpohybuje tak, aby každý měl svou pozici. Parayko do tohoto modelu zapadl velmi rychle a i při tomto porovnání na mě působí lépe, než Shattenkirk, který častěji ztrácí puky a dělá hlouposti při rozehrávce mnohem více, než by bylo vhodné.
Bude tahle taktická vyspělost stačit konečně i v play-off? Nevím. Doufám. Třeba dá Shattenkirk rozhodující gól v nastavení 7. zápasu finále Stanley Cupu a ahoj, čau. Nebo ne. Uvidíme.

Děkuji všem, kteří dočetli až sem. Snad vás čtení nenudilo.

stats powered by puckalytics.com
Jinak nepadlo tady o dvou velmi dobrých podpisech nových smluv s Gunnarssonem a Edmundsonem.

Gunnarsson podepsal na další 3 roky s cap hitem 2.90M, čímž přistoupili dokonce na lehké snížení dosavadního platu. To je pro obránce v nejlepších letech překvapivé, ale v rozhovoru pro švédský list Aftonbladet to vysvětlil, že peníze pro něj nejsou všechno a že je v St. Louis spokojený s týmem i se svou rolí, proto s podpisem neváhal, byť v létě by na trhu FA určitě mohl dostat více.

Edmundson prodloužil smlouvu o dva roky s cap hitem 1.05M. I tady je to výhodný podpis pro Blues. Edmundson prokázal, že jako defenzivní obránce ve třetím páru je pro tým platný a za tyhle peníze obzvlášť. Jeví se jako kvalitní nástupce Barreta Jackmana.

Těmito dvěma podpisy tak mají Blues pod smlouvou pro příští rok kompletní obranu i oba brankáře. Otázka teď ale je, co bude s Shattenkirkem. Tím trochu navazuju na můj předchozí příspěvek. On je Shatty dobrý obránce, jako přesilovkový quarterback je výborný a dělá spoustu bodů. Což ale znamená, že si za rok, až mu vyprší aktuální smlouva může a bude žádat o dost větší peníze. Ale otázka je nakolik je pro Blues výhodné ho mít, když...

a, rozehrávat přesilovku může úplně klidně Pietrangelo nebo Bouwmeester, příp. Parayko
b, nám vyrostl v Paraykovi kvalitní 2nd pairing right-handed D-man
c, máme v obraně nejlepší depth a do NHL se brzy budou tlačit další dva pravorucí beci Tommy Vannelli a především Jordan Schmaltz
d, viz můj předchozí příspěvek

Za těchto okolností je pro mě jako nejlepší varianta během léta Shattyho vyměnit. Jeho hodnota je hodně vysoká a nikdy už asi nebude větší, zájem o něj by se v případě umístění na block rozvířil napříč celou ligou. A jeho absence pro Blues podle mě nebude natolik citelná, jak by se mohlo na první pohled zdát.

---

K nadcházejícímu play-off se zatím nebudu moc vyjadřovat. Celou sezónu jsem podvědomě očekával, že budeme hrát s Chicagem, tak teď to tady máme. Pokud chceme pomýšlet na úspěch, stejně bychom na ně narazili. Bude to podle mě nejlepší série ze všech v prvním kole a věřím, že na nás nepadne zase ta deka, jako v předchozích letech. Snad bude výhodou to, že začínáme doma. Těším se na to.
Keďže play-off topicy sú len dočasné a toto by malo zostať trváce:
The Blues have had 20 coaches in team history, eight of them have won Stanley Cups with other teams as head coaches or assistants.
:shock:
Jojo. Však 4 most-winningiest coaches v historii NHL - Bowman, Quenneville, Arbour a Hitchcock... Krom toho, že všichni vyhráli SC je spojuje to, že všichni trénovali Blues. :-D

A při tom všem je tady ten fakt, že Blues jsou nejdéle čekající tým na vítězství SC. Takový krásný paradox. :)
honziss píše:A při tom všem je tady ten fakt, že Blues jsou nejdéle čekající tým na vítězství SC. Takový krásný paradox. :)
Ehm, keď ste vy vstúpili do ligy, my sme vyhrali svoj posledný Stanley Cup. Hold, konkurencia po Original Six je veľká. :dudo:
Na začátku sezóny 2014/2015 jsem tady psal o tom, že musí přijít alespoň dílčí úspěch v podobě finále konference, kterým si dokážeme, že cesta, kterou Blues jdou, je správná.

A přišlo vypadnutí v 1. kole s Wild.

Mnozí, včetně mě, očekávali konec Hitchcocka a větší změny. Front Office nakonec zachoval trpělivost a v létě nakonec byly podniknuty jen menší kroky, které měly týmu ale dodat chybějící střípky mozaiky, které byly nutné pro úspěch v play-off. Američani by to nazvali they need the player who knows playing hockey in May. Proto přišel Troy Brouwer.

Můj předpoklad v první větě tohoto příspěvku se tak konal až teď, o sezónu později. A ačkoliv je finále konference jen dílčí úspěch, pořád je to úspěch. Vypadnutí, když jste tak blízko, samozřejmě hodně bolí, ale v optice St. Louis Blues je finále konference velkým a naprosto stěžejním úspěchem. Potvrzením toho, že cesta, kterou jdeme, je správná. Je nadějí a uklidněním pro sezóny následující. Přinesl celému týmu to, co jsme v předchozích letech neměli a zoufale nám to chybělo. Know how to play hockey in May. Je taky ubráněním před desperate moves, které by mohly následovat, kdybychom opět vypadli v prvním kole.

Celé tohle je navíc o to více motivující po sezóně, kterou Blues zažili. Ten tým po celou sezónu neměl šanci být celý pohromadě. Neustále se někdo zraňoval. Jednoho důležitého hráče na injury listu střídal druhý důležitý hráč. Troy Brouwer je jediným hráčem, který letos odehrál všech 82 zápasů. Nakonec si ale myslím, že jsme z téhle situace dokázali udělat svou výhodu. Při absenci některých opor byli nuceni jiní hráči udělat step-up a zastoupit je, vzít na sebe zodpovědnost za střílení gólů a za bránění nejlepších hráčů soupeře. Celé to pak vytvořilo mimořádně kvalitní depth. Ten tým sám sebe posílil, vstřebal zkušenosti a do příští sezóny bude vstupovat zase o něco lepší a zkušenější.

Jsem teď velmi zvědavý na oficiální výstupní hodnocení Armstronga a spol. A taky na to, co se bude dít v létě. Možná bych zmínil jednu myšlenku, která mi vrtá v hlavě. Blues totiž v mých očích v současné době prochází druhým rebuildem, který je velmi nenápadný, protože se to děje na pozadí toho, že nehrajeme v suterénu ligy. Možná to ani není rebuild. Nevím, jak to ale nazvat. Ten původní rebuild, který začal hned po výluce v roce 2005 vytrejdováním Chrise Prongera totiž byl stavěn na hráčích jako E. Johnson, Oshie, Backes, Berglund, Perron, kteří byli doplňovaní veterány jako Keitch Tkachuk, Dallas Drake nebo Paul Kariya... A tohle moc nevyšlo, jak je vidno. Nový rebuild se staví na hráčích jako Pietrangelo, Tarasenko, Schwartz, Allen, Fabbri, Parayko s tím, že hráči původního rebuildu zastupují role, které před tím nesli Tkachuk a spol.. Celý ten nový core má to nejlepší ještě před sebou a de facto pořád je to in making. A tohle mě naplňuje nadějemi do dalších let. Jde vidět, že jsme se poučili z předchozích chyb a teď to děláme mnohem lépe. Od draftu, přes hráčský development, až po samotnou hru na ledě.

Zde předkládám úvahu a zamyšlení, jak by mohlo vypadat léto v St. Louis.

DRAFT


Prospect pool Blues zaznamenal v letošní sezóně ochuzení o trojici Fabbri, Parayko, Edmundson, které se podařilo skvěle implementovat do NHL. I to je ukázka toho, že draftovací strategie Blues spočívající v draftování project players (Parayko & Edmundson), funguje a Blues jí dělají dobře. Letos budeme volit z 28. pozice, kdy už jsou nejlepší hráči rozebraní. Nejsme ale v pozici, kdy nutně potřebujeme hráčem s výhledem brzkého skoku do NHL. Očekávám proto draftování project obránce, dost možná to bude někdo, kdo je tipovaný více až na 2. kolo. Neudělali bychom to tak poprvé. Můj tip a přání: Kale Clague.
V dalších kolech pak přijde na řadu doplňování depthu. Ohledně prospect poolu Blues mám ale v hlavě vlastní příspěvek, tak to až příště.

Zajímavé ale bude sledovat jinou stránku draftu, a to možnosti trejdů. Tímhle trochu navazuju na můj příspěvek o Shattenkirkovi. Jsem si celkem jistý tím, že Armstrong bude hledat možnosti jeho trejdu. Je podle mě jisté, že ho po další sezóně, kdy mu končí kontrakt, nezaplatíme. Obránci takového kalibru jsou nedostatkovým zbožím a tohle je zlatý grál pro všech 29 ostatních týmů, který bude k dispozici. Jeho cena je obrovská, byť v Torontu, Arizoně a nově na Floridě si to možná nemyslí. Už během TD prý navíc Army jednal se Sweeneym. Boston puck-moving d-mana potřebuje naprosto zoufale, Shatty sám navíc hrál na bostonský univerzitě v NCAA a tohle spojení by podle mě dávalo smysl. Věřím proto tomu, že se Sweeney s Armym k jednacímu stolu vrátí.
Možné protihodnoty: two 1st round picks, možnost jednat přednostně o kontraktu s L. Erikssonem
Druhý tým, který by mohl prásknout do kol je Edmonton. O jejich potřebě zisku dobrého obránce asi netřeba cokoliv říkat. Navíc Edmonton drží v rukách něco, co Blues podle mě velmi zajímá. 4th overall draft pick a s ním spojený Matthew Tkachuk. Ten v St. Louis vyrostl, táta odehrál za Blues spoustu skvělých sezón a teď v St. Louis trénuje juniory... Perfect match. Tohle dává smysl, ne?
Další možné hodnoty, které by Blues mohly zajímat: R. Nugent-Hopkins, J. Eberle.

FREE AGENTS

Zásadní otázkou léta bude ta kolem Backese. Končí mu smlouva. Sám vůbec netuším, co přijde. Dá se čekat, že si řekne o kontrakt podobný tomu, jaký má např. Kesler v Anaheimu. Resp. může si o něj říct. Army a spol. pak budou mít spoustu práce ve vyhodnocení toho, co by jeho kontrakt přinesl v následujících letech pro salary cap. Není třeba se bavit o tom, jestli bude zájem podepsat novou smlouvu. Je jasné, že bude z obou stran. Backes je heart and soul toho týmu. Bude ale nalezen rozumný kompromis ve věci penězí? Nevím.
Další FA je Brouwer. Už když přicházel, věděl, že jeho sezóna bude hodnocená podle toho, jak se ukáže v play-off. A myslím, že v něm si zcela jistě vybojoval nový kontrakt. Očekávám 3 roky, peníze ale nedovedu hádat.


To be continued...
Asi každý z nás někdy uvažoval nad tím, co by udělal on, kdyby byl GM svého oblíbeného týmu. Vychytávky, které jde najít na webu nám dávají možnost se zasnít a zkusit si vyřešit situaci svého týmu po svém. Využil jsem proto možnost Armachair-GM na stránce CapFriendly.com a zkusil si zvládnout letošní léto z pozice Douga Armstronga.

Předem upozorňuju, abyste vše brali s rezervou. Je to skutečně pouze výplod mé fantazie, ale pokud rozvine diskuzi, budu jenom rád. Kalkuluju s tím, že salary cap pro příští sezónu bude činit avizovaných 74.000.000M.

Summer in St. Louis

Po proběhlých výstupních pohovorech a po tom, co hráči nasedli na letadla, odkud odcestovali na letní dovolené, bylo jasné, že pro board St. Louis Blues práce právě začíná. V kancelářích Scottrade Center se sešel Doug Armstrong se svými asistenty Kevinem McDonaldem a Martin Brodeurem. Dorazili také Al MacInnis, Brett Hull a šéf hráčského rozvoje Tim Taylor. Cílem bylo vymyslet plán, jak docílit toho, aby Blues byli stejně konkurenceschopný tým a příští jaro opět zaútočili na Stanley Cup. Schůzka začala telekonferenčním hovorech s majitelem klubu Tomem Stillmanem, který všem zopakoval, že Blues vstupují do své jubilejní 50. sezóny v NHL a dodal: "Dílčí úspěch v podobě postupu do finále konference je něco, na čem bychom teď měli stavět. Udělejte takové změny, které týmu pomůžou a udělají ho lepším. Mějte na paměti, že nás čeká Winter Classic, které bude highlight událostí naší organizace. Město St. Louis přišlo o své Rams, kteří se v rámci NFL přestěhovali do Los Angeles. Fanoušci fotbalu teď budou hledat jiné možnosti. Teď je víc než kdy jindy důležité se zaměřit na sportovní úspěch. Máte mou plnou důvěru."

První otázku, kterou si položili a kterou bylo nutné vyřešit, zněla: kdo bude hlavním koučem Blues v příští sezóně? Po různých úvahách a zvažováním možností dospěli k názoru, že Blues teď nepotřebují kouče, který nemá zkušenosti s trénováním v NHL. Nahlédli všechny možnosti volných trenérů a rozhodli se, že pool nenabízí lepší variantu, než je Ken Hitchcock. Poslední možnost, která připadla v úvahu a která byla dlouze diskutována byla, zda do pozice hlavního trenéra nepovýšit Kirka Mullera, který jakožto šéf powerplay a penalty-kill má velmi dobré výsledky, mezi hráči je navíc velmi oblíbený a zkušenosti s koučováním má alespoň z jednoho roku v Carolině. Nakonec však bylo dohodnuto, že tato varianta bude ponechána do let budoucích a Hitch dostane důvěru i pro další rok. Výsledkem je tedy podpis nové 1-leté smlouvy s Kenem Hitchcockem, kterému zároveň zůstane k dispozici celý dosavadní coaching staff.

Několik dnů po této schůzce odlétá Doug Armstrong společně s Martinem Brodeurem do Prahy, kde má nejdříve schůzku s šéfem evropského scoutingu Janem Vopatem. Dlouze diskutují o evropských hráčích, kteří budou Blues na draftu zajímat. Večer se pak všichni tři scházejí na společné večeři s Vladimírem Sobotkou, kde společně debatují o možnosti návratu Sobotky zpět do St. Louis. Následující den pak odlétají zpět do USA.

Board se s blížícím se draftem schází téměř denně. Jsou probírány všechny možnosti podoby sestavy. Diskutuje se o platovém stropu pro následující rok, ale také dlouhodobý výhled. Probíhají jednání o nových smlouvách se všemi RFA i UFA. Je podepsáno několik minor-league hráčů, po kterých následuje oznámení podpisu nových kontraktů pro dva mladé hráče, kteří by měli atakovat soupisku prvního týmu - Dmitrije Jaškina a Tye Rattieho, ti podepisují smlouvy na 3, resp. 2 roky. Jaškin s cap hitem 1.250.000M a Rattie s 700.000M. Jaškin se etabloval jako platný hráč do 4. útoku s tím, že v případě nutnosti má dostatek schopností zvládnout i roli s větší porcí minut v některých z prvních tří útoků. Rattie je otazníkem, protože zatím se mu nepodařilo naplno prosadit do sestavy prvního týmu, byť už na to má nejvyšší čas. Dostane k tomu tentokrát další dva roky.

Tři dny před draftem pak dochází k velkému oznámení, kdy Petr Svoboda, agent Vladimíra Sobotky, jako první oficiálně sděluje, že se Sobotka rozhodl pro návrat do NHL a podepíše s Blues kontrakt, který mu přisoudila arbitráž s cap hitem 2.725.000M na 2 roky.

Den poté ještě Blues oznamují, že se dohodli na podpisu nové dvouleté smlouvy s Kylem Brodziakem s ročním cap hitem 1.000.000M.

Nastává draft a delegace odjíždí do Buffala.

Tam jako první vstupuje na pódium Brendan Shanahan a oznamuje, že jedničkou letošního draftu volí Austona Matthewse, který následně obléká dres Toronta se svým jménem a číslovkou 16 na zádech. Následují standardní procesy a fotografováním.
Stejnou proceduru následně absolvuje Patrik Laine, zvolený Winnipegem jako celková dvojka, stejně jako Jesse Puljujärvi, kterému blahopřeje jakožto své nejnovějsí posile GM Columbusu Jarmo Kekalainen.

Na řadě by teď měl být se svou volbou Edmonton. Ale k překvapení všech Peter Chiarelli využívá time-out. Po pár minutách předstupuje před přítomné Gary Bettman a v napětí celého publika oznamuje, že Edmonton Oilers právě vyměnili svou první volbu v draftu a 4. pozici celkově do St. Louis Blues společně s dvojicí Ryan Nugent-Hopkins, Mitch Moroz a volbou ve 4. kole tohoto draftu za 1. volbu St. Louis (28. pozice celkově) a Kevina Shattenkirka s Patrikem Berglundem. Dochází k naprostému šoku z tohoto blockbuster trejdu. Následně Bettman vyzývá Douga Armstronga, aby přišel oznámit volbu. Army přichází na pódium mj. s Keithem Tkachukem, který je scoutem Blues a v St. Louis trénuje juniory. Všichni přítomní začínají tušit, kdo bude volbou Blues. Armstrong pak vše potvrzuje a oznamuje, že volbou Blues je Matthew Tkachuk. Ten jako první přijímá gratulaci od svého otce.

Celé St. Louis je po draftu nadšené z příchodu homeboye Tkachuka a těší se na to, až ho s číslem 7 na zádech uvidí na ledě. V dalším průběhu léta ale vyjde najevo, že si ještě rok budou muset počkat. Po absolvování tréninkového kempu bylo rozhodnuto, že Blues budou trpělivější a dají mu ještě rok developmentu v Londonu v OHL.

Blues se ale do centra pozornosti dostanou v průběhu draftu ještě jednou. Jarmo Kekalalainen byl kolegou Douga Armstronga v době, kdy Blues tehdy ještě pod vedením GM Larryho Pleaua draftovali Joriho Lehteru. Kekalainen počítá s tím, že trojka draftu Puljujärvi naskočí do NHL už v následující sezóně a protože mu chce přechod do Severní Ameriky co nejvíce ulehčit, obrací se na Blues s žádostí právě o finského krajana Lehteru. Blues s příchodem Sobotky mají uvolněné ruce k jeho výměně a souhlasí s výměnou Lehtery za 2. kolo draftu (34. pozice celkově) a 4. kolo draftu 2017. Navrch přihazují své 7. kolo 2017. Z 34. pozice pak Blues oznamují draftování obránce Kalea Claguea z Brandonu.

Zbývá týden do otevření trhu s volnými hráči. Před Blues ale stojí ještě několik otazníků. Nejprve Army oznamuje, že nebudou podepsány nové kontrakty se Stevem Ottem a Scottiem Upshallem, s kterými již Blues nepočítají. Stále však nebyla vyřešena situace ohledně dvojice Backes a Brouwer. S oběma probíhají jednání, kde si všechny strany vyjadřují své postoje. Jednání jsou zdlouhavá a fanoušci začínají být nervózní. Armstrong svolává tiskovou konferenci. Na ní oznamuje, že se nepodařilo najít dohodu s Davidem Backesem, který tak otestuje FA market. Zároveň však Army zmínil, že mají s Backesem gentlemanskou dohodu o tom, že než podepíše kontrakt jinde, s Backesem si zavolají ještě jednou. Obě strany by totiž rády pokračovaly ve spolupráci, žel současná situace to nedovoluje. Druhá zpráva je radostnější. S Troyem Brouwerem se podařilo najít dohodu a jeden z nejlepších hráčů St. Louis uplynulého play-off podepisuje novou 2-letou smlouvu s cap hitem 4.500.000M.

Po otevření FA Blues testují možnosti. Baví se s několika hráči. Klub stále cítí, že je tým oslaben a chtějí ho posílit. Mezitím dochází k oznámení o podpisu nové dlouholeté smlouvy s RFA Jadenem Schwartzem. Ten podepisuje 6-letou smlouvu s cap hitem 5.500.000M. Blues už tak vědí, na čem zhruba jsou a kolik peněz jim zbývá. V tom přichází velmi překvapivá zpráva, která všechny zaskočí. David Backes nakonec Blues opouštět nebude! Slevil proti svým původním požadavkům, protože chce pokračovat v St. Louis. A ačkoliv jinde mohl dostat smlouvu na více let za více peněz, nakonec svolil k podpisu pouze 1-leté nové smlouvy s platem 5.600.000M.

Tím se Blues dostávají velmi těsně pod platový strop a další možnosti tahů jsou tak velmi omezené. Nákupy už nepřipadají v úvahu. Do tréninkového kempu zvou několik starších hráčů, kteří nesehnali kontrakty. Především pak obránce, protože v obraně je potřeba zacelit mezeru po Kevinu Shattenkirkovi. Tu ale nakonec zaplňuje Jordan Schmaltz, který si v kempu vybojoval místo ve 3. páru.

Pro sezónu 2016/2017 se tak vykrystalizovala tato soupiska:

Obrázek

s touto platovou situací

Obrázek

Děkuji všem, kteří dočetli až sem. :yes:

PS: Přivítám analýzy jiných týmů. :giggle:
To je skvělý! :good:

Po vypadnutí nás, jsem vám to hodně přál ale bohužel, anyway skvělá sezóna. Zapracování mladších do Áčka - Fabbri,Parayko,Edmundson se povedlo a Brouwer taky skvělý, takže ten Oshie moc nebolel. Něco takového bych si představoval u nás s těma mladýma.
Jop, to zapracování Fabbriho, Parayka a Edmundsona do týmu je určitě highlightem letošní sezóny. Navíc Fabbri a Parayko jsou core players, kolem kterých se počítá, že se bude tým dále stavět.

Tady možná doplním, že obecně jako nový core (nejen já) vidím šestku Allen, Pietrangelo, Parayko, Tarasenko, Schwartz a Fabbri.

A jak už jsem zmínil v příspěvku, očekávám, že klepat na dveře bude dále další mladý bek Jordan Schmaltz. Obzvláště pokud fakt vyměníme Shattenkirka, což je považováno za jistou věc. Vyloučeno není ani to, že už by pár zápasů mohl dostat i Ivan Barbashev, ale u něj spíše čekám ještě seasoning v Chicagu.
honziss píše:Výsledkem je tedy podpis nové 1-leté smlouvy s Kenem Hitchcockem
:ciga:
Možná jste některé informace už zaznamenali, ale udělám takové krátké shrnutí, co se v St. Louis děje po vypadnutí ve WCF.

Hitchcock dle očekávání podepsal novou 1-letou smlouvu a zároveň oznámil, že to bude jeho poslední sezóna, po které ukončí kariéru.

Zároveň s touto informací vyšlo najevo to, že nebudou pokračovat asistenti Kirk Muller a Brady Shaw. Ani se tomu nedivím, protože Armyho nabídka zněla také na prodloužení pouze o rok, oba hledali perspektivnější nabídku. Byť se třeba o Mullerovi mluvilo jako o potenciálním nástupci Hitche, tak zvolil návrat do Montrealu, kde bude asistovat Therrienovi. Shaw se zase poohlíží po možnosti stát se hlavním koučem, ikdyž to nebude na úrovni NHL.

Z asistentů tak zůstal Hitchovi pouze Ray Bennett a na další dvě pozice teď probíhají pohovory s vhodnými adepty. Vzhledem k vyhlášenému konci kariéry Hitche jsou tyhle pozice nicméně pro kandidáty podle mě velmi lákavé, protože sám Armstrong vyhlásil, že rád zaměstná někoho, koho nazval head coach-in-waiting. Vidina převzetí jednoho z nejlepších klubů současné NHL s bonusem roku dohledu takového matadora, jakým je Ken Hitchcock, tohle nezní vůbec špatně. Na pohovoru už byl mj. Mike Yeo, což by podle mě nebyla vůbec špatná volba. Otázka je, jestli by přijal rok pouze v roli asistenta s výhledem na převzetí role hlavního kouče, když už je přece jen zvyklý lavičce několik let šéfovat.


Za téměř jistou věc se považuje výměna Shattenkirka a jak jsem již napsal ve své predikci léta - nejčastěji je zmiňována výměna do Edmontonu za (jak jsem napsal) jejich 4. pick s tím, že ve spekulacích se objevuje (jak jsem napsal) taky RNH. :jn:


Další otázky, které jsou řešeny...

Podepíšeme Backese nebo Brouwera?

Pokud Backes odejde, dostane 'C' Pietrangelo?

Vrátí se Sobotka?

Připadá v úvahu výměna Bouwmeestera?

Bude první útok v příští sezóně hrát ve složení Fabbri - Stastny - Tarasenko?

Steen nebo Schwartz na pozici centra?



Už se těším na draft. :yes:
Já bych shattenkirka v Edmontonu uvítal, ale nechtělo by se mi dávat 4th Pick za 1 rok shattyho u nás... Myslím si, že RNH by u vás mohl vyrůst v "nového bergerona"

Každopádně mi stl a edm přijdou jako ideální partneři pro trejd, tak jsem zvědavý co se nakonec upece :))
Tak pochybuju, že by to zůstalo u jednoho roku. Tým, který pro Shattenkirka bude trejdovat bude tým, který bude počítat s tím, že mu dá nový kontrakt. U Oilers ten problém nevidím, bude chtít určitě kolem 6-7 miliony a Oilers ten prostor na něj mají.
Co sa tyka Sobotky, ma to zlozite. Kontrakt sa v KHL vykupuje 14 mesiacov. Okrem toho by platil 50% zo sumy, ak by podal na vykup cez leto, 75% ak pocas sezony a on ma dost vysoky kontrakt. Ava ho nechce pustit, preto najskor odohra sezonu, aj ked ja si myslim, ze je sanca zahrat si u vas. Avangard nie je SKA alebo CSKA, tych by nikto nepohol.
honziss píše:Tak pochybuju, že by to zůstalo u jednoho roku.... U Oilers ten problém nevidím, bude chtít určitě kolem 6-7 miliony a Oilers ten prostor na něj mají.
Tak ja mam prave strach, ze by zustat nechtel.. :)
mt-svk píše:Co sa tyka Sobotky, ma to zlozite. Kontrakt sa v KHL vykupuje 14 mesiacov....
V cz zpravach sem nekolikrat slysel, ze ma sobotka nakou klauzuli, kdy mohl po kazde sezone v KHL odejit zpet do NHL.. Nicmene nevim jak moc je to spolehlive..
5276 příspěvků
Zobrazit příspěvky za předchozí:
Seřadit podle:
Ve fóru je celkem 0 uživatelů :: 0 registrovaných a 0 skrytých (založeno na uživatelích aktivních během poslední 3 minuty)
Nejvíce zde současně bylo přítomno 58 uživatelů dne stř 03. dub 2013 21:57

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé
2017 PITTSBURGH PENGUINS